V procesu psaní...

Aktualizace: 30. kvě 2019

V minulém článku Jak to celé začalo jste se dozvěděli, jak jsem se k psaní knihy vlastně dostala a co tomu předcházelo za karamboly. Teď bych se s vámi ráda podělila o zážitek, kterým pro mě psaní knihy je.


Sedím na žlutém gauči v tureckém sedu, za zády kupa polštářů a na stole tablůtek s klávesnicí. Pod nosem mi voní káva a po ruce mám sešit a papírovou podobu zatím napsaných kapitol. V uších mi hraje výběr písniček a na obrazovce svítí prázdná stránka Wordu. Otevírám složku Hodinky. V ní mám předchozí kapitoly a vnímám pocity z nich. Hledám obrázky, které by pocity ideálně vystihovaly. Úsměvy, slzy, propletené prsty, opuštěné oči, letadla, moderní, ale útulné terasy, květiny, déšť, zimu, samotu, radost, hledání a shledání, cestování. Celý svět.Po načerpání inspirace vypínám hudbu a začínám psát. Dostávám se do děje, který mi tančí před očima a jako v transu píšu. Prsty mi létají po klávesnici a nedbám na překlepy, chyby nebo malé nejasnosti. Potřebuji ze sebe vypsat aktuální nával inspirace a v tu chvíli nevidím a neslyším. Je to těžko popsatelný proces, kdy se svět smrskne a píšu celým srdcem. Jsem součástí příběhu a miluju ho.


Většinou po hodině procesu jsem měla před sebou napsáno přes tisíc slov, ani jsem nevěděla jak. Prostě tam najednou byla. A vyprávěla krásný příběh, doplňovala ostatní kapitoly. Řekla přesně to, co jsem se snažila říct. Hodně jsem při psaní plakala, dojímala se, usmívala, ale i mračila a rozčilovala společně s hlavními hrdiny. Žila jsem příběh s nimi. Pevně totiž věřím, že když jsou emoce ve spisovateli, jsou i ve čtenáři. Zatím se mi to vždycky potvrdilo.


Po tomto flow stavu jsem z textu vyházela překlepy, hrubky a nedokončené myšlenky, kdy byla hlava o moc rychlejší než prsty a z toho vznikala sáhodlouhá souvětí. Ta začínala jednou myšlenkou a končila naprosto jinou. Nastal čas uležení. Na napsanou kapitolu jsem se nepodívala alespoň dva dny a pak se na ni vrhla znovu.


Přišly na řadu důležité detaily, jako jsou časové posuny, technická skladba letadla, recept na pizzu, východy a západy slunce v Minnesotě, národní parky v Kongu nebo parametry moderních fotoaparátů. Rešerše zabraly napříč celým internetovým i normálním světem víc času než proces psaní jako takový. Naštěstí jsem je nemusela dělat sama. Manžel, na druhé straně místnosti, byl nejšikovnějším hledačem a vysvětlovačem všech potřebných i nepotřebných informací. Nejen za to mu patří největší dík.


Dozvěděla jsem se, že jsou dva způsoby, jak napsat knihu. Systematicky nebo intuitivně. Systematik píše naučeně, téměř nedělá chyby a má předem danou osnovu a dodržuje veškerá slohová a gramatická doporučení. Intuitivní psavec (jako já) se napojí na flow* a píše hlava nehlava. Neumím si představit, že bych všech 36 kapitol knížky Hodinky napsala jinak než intuitivním způsobem.Systematickým procesem jsme je prohnali až při fázi editace. Hodinky jsme větu po větě, slovo po slově, rozložili na ty nejmenší součástky, každou jsme prohlédli, vyčistili a všechny zase složili nazpět. Úplná hodina(d)řina.


*Zážitek flow, česky též proudění, proud nebo plynutí, je duševní stav, při kterém je osoba ponořena do určité činnosti tak, že nic jiného se jí nezdá důležité. Cítí se být danou činností naprosto „pohlcena.“ Je to stav naprosto soustředěné motivace, ztráty sebereflexe a pojmu o čase. Mizí starost o vlastní já, člověk si neuvědomuje tělesné potřeby jako hlad nebo únavu. Pozornost jedince ve stavu flow je zaměřena na jeden úkol, který právě provádí a nezbývá žádná další kapacita pozornosti, která by mohla být rozdělena.


O editačním procesu a beta čtenářích, kteří jsou neodmyslitelnou součástí, napíšu zase příště...

101 zobrazení1 komentář

Kniha HODINKY

Veronika Jonešová

IČ: 08235996

Nové Lesy 79

54401  Dvůr Králové nad Labem

Královéhradecký kraj

Česká republika

 

info@knihahodinky.cz

www.knihahodinky.cz

tel.: 776 621 907

Přijímáme platební karty:

O vše okolo grafiky, tvorby webu, sazby knihy, obchodu
a marketingu se stará firma WBE

logo_wbe_hodinky.png
  • White Facebook Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Instagram Icon

MENU

 Úvod 

 E-shop